Ärifoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ärifoorum

Infovärav.
 
PealehtPealeht  OtsiOtsi  Latest imagesLatest images  RegistreeriRegistreeri  Logi sisse  

 

 OÜ asutamisjuhend

Go down 
AutorTeade
pipi
Admin



Postituste arv : 24
Registration date : 30/08/2007

OÜ asutamisjuhend Empty
PostitaminePealkiri: OÜ asutamisjuhend   OÜ asutamisjuhend EmptyNelj Aug 30, 2007 5:36 pm

Osaühing on käige levinum äriühingu liik Eestis. Peamisteks põhjusteks on siin omanike piiratud vastutus - osanik ei vastuta oma isikliku varaga osaühingu kohustuste eest ja võrreldes aktsiaseltsiga on suhteliselt väike algkapitali nõue ning lihtsustatud juhtimisskeem.

Osaühingu kandmiseks äriregistrisse vajalikud dokumendid esitatakse vastava registriosakonna sekretärile. Vastuvõtja ei kontrolli dokumente sisuliselt, ega anna ka juriidilist konsultatsiooni. Juriidilise konsultatsiooni saamiseks tuleb pöörduda notari poole. Avalduse, põhikirja ja asutamislepingu tõestamine notari pool sisaldab ka konsultatsiooni ning muud kande tegemiseks ettevõtjale vajalikku informatsiooni. Vastuvõetud dokumendid vaadatakse läbi 15 päeva jooksul. Kui esitatud dokumentides on puudusi, tehakse määrus, milles näidatakse ära puudused ning antakse tähtaeg nende kõrvaldamiseks. Pärast avalduse rahuldamise otsust tehakse selle alusel 5 tööpäeva jooksul kanne, mille tegemisest teatatakse 10 päeva jooksul ettevõtjale tähitud kirjaga ettevõttele äriregistrisse kantud aadressil.

Notariaalsed kinnitused
Notarile tuleks esitada eelnevalt asutamisleping, põhikiri, asutajate passi- või ID-kaardi koopiad. Paljudel notaribüroodel aga on olemas asutamislepingu (juhul kui asutajaid on üks, siis asendab asutamislepingut asutamisotsus) ja põhikirja variandid ning seega piisab, kui OÜ asutajad esitavad notarile alljärgnevad andmed:

Ettevõtluse vorm : osaühing;
Asutatava osaühingu nimi: (nime puhul kontrollib notar, ega sarnase nimega ettevõtet juba registreeritud pole. Soovituslik on seda ka ise eelnevalt teha kasutades Äriregistri teabesüsteemi https://info.eer.ee/ari/ariweb_package.avaleht - lihtpäring ja menetlusteave.( Soovitav on valmis mõelda ka teine nimi juhul, kui esimese registreerimine ei õnnestu);
Asutajate nimed: ees- ja perekonnanimi, isikukood, elukoht;
Osaühingu asukoht : aadress;
Osaühingu tegevusalad põhikirjas: põhitegevusalad - tegevusalade kirjeldamiseks soovitav vaadata, kuidas teised sarnased ettevõtted oma tegevusalasid kirjeldavad. Kindlasti pole vaja väga üksikasjaliku kirjeldust, kuna tavaliselt märgitakse põhikirjas ära, et ettevõte võib tegeleda kõigi seadusega lubatud tegevusaladega.
Osaühingu juhatuse liikmed ja juhatuse esimees : juhatuse liikmete ees- ja perekonnanimed, isikukoodid, elukohad. Juhul, kui juhatuse liikmeid on rohkem kui kaks, valivad juhatuse liikmed endi hulgast juhatuse esimehe. Juhul, kui moodustatakse nõukogu, siis ka selle liikmete andmed.
Osakapitali suurus alustamisel : minimaalselt 40 000 krooni. Mitterahalise sissemakse väärtuse hindamisel tuleb aluseks võtta asja või varalise õiguse harilik väärtus. Hindamise kord nähakse ette põhikirjas. Kui mitterahalise sissemakse väärtus ületab 40 000 krooni või kui mitterahalised sissemaksed moodustavad kokku üle poole osakapitalist, peab mitterahalise sissemakse väärtuse hindamist kontrollima audiitor.
Ühe osa nimiväärtus: min. 100 krooni, kui osa nimiväärtus on suurem kui 100 krooni, peab see olema 100 krooni täiskordne.
Osade jagunemine: osanike ees- ja perekonnanimed ja nende osaluse suurus.
Osaühingu sidevahendid: telefon, faks, e-post.
Majandusaasta : algus ja lõpp ( tavaliselt 1. jaanuar kuni 31.detsember)


Osaühingu äriregistrisse kandmiseks vajalikud dokumendid

Kandeavaldus Äriregistrile, millele peavad alla kirjutama kõik juhatuse liikmed. Allkirjad peavad olema notariaalselt tõestatud. (Avalduse koostab notar);
Asutamisleping (või asutamisotsus, kui osaühingul on vaid üks asutaja) koos põhikirjaga. Asutamislepingule ja põhikirjale peavad alla kirjutama kõik asutajad, kelle allkirjad peavad olema notariaalselt tõestatud. Nende dokumentide allkirjade tõestamise õigust ei ole vallasekretäril. (Asutamislepingu ja põhikirja koostab notar);
Juhatusliikmete nimekiri eraldi lehel (nimi, elukoht, isikukood);
Ettevõtte sidevahendite (telefon, faks, e-mail jm.) numbrid eraldi lehel;
Panga teatis rahalise sissemakse tegemisest osaühingu arveldusarvele;
Mitterahalise sissemakse korral selle hindamise akt ja osaühingule üleandmise leping, millele kirjutavad alla juhatuse liikmed. Vajadusel audiitori arvamus hindamise objektiivsuse kohta;
Tegevuslitsents, kui ettevõtte põhikirjaline tegevus kuulub litsentseeritavate tegevusalade nimekirja;
Riigilõivu tasumise kviitung. (Riigilõivu võib tasuda pangas või kohapeal, kas sularahas või pangakaardiga. Kohapeal võetakse sularahas vastu kuni 100-kroonine riigilõiv. Riigilõivu tasumist tõendatakse maksekorraldusega, milles tuleb kindlasti näidata: toimingu nimetus, mille eest riigilõivu tasutakse või viide seaduse sättele, mille alusel riigilõivu makstakse; isiku nimi, kelle eest riigilõivu tasutakse; viitenumber. Registriosakond kontrollib riigilõivu laekumist Maksuameti kontode vastavatele viitenumbritele elektrooniliselt, st. pangast saadud riigilõivu tasumist tõendavale dokumendile ei ole panga kinnitust enam vaja)


Stardikonto avamine pangas, osade eest tasumine, riigilõivu tasumine.

Asutajad esitavad pangale stardikonto avamiseks (maksumus - vastavalt panga hinnakirjale) notari poolt kinnitatud asutamiselepingu (või asutamisotsuse ühe asutaja puhul) ning asutajate isikut tõendavad dokumendid.
Asutajad tasuvad rahalised sissemaksed vastavalt osaluse suurusele stardikontole.
Asutajad peavad osa eest tasuma täielikult enne äriregistrisse kandmise avalduse esitamist, kui asutamislepinguga ei ole ette nähtud varasemat tähtpäeva.
Juhatus on kohustatud esitama avalduse äriregistrisse kandmiseks kuue kuu jooksul, alates asutamislepingu sõlmimisest.
Stardikontole kantud raha saab ettevõte kasutama hakata pärast registreerimisotsuse saamist äriregistrist ( pangas stardikonto muutmine tavakontoks).
Äriregistrisse kandmise eest tasutakse riigilõivu 0,2 % osakapitalist, kuid mitte alla 3000 krooni ja mitte üle 20 000 krooni.
Notari tasu asutamisotsuse ja põhikirja tõestamise eest 330 krooni. Juhul kui asutajaid on rohkem kui üks (asutamislepingu tõestamine) on notari tasu 660 krooni.
Allkirjade tõestamine kandeavaldusel ning allkirjade näidistel a 10 krooni.
Äriregistrist tõestatud registrikaardi ärakiri 25 krooni.
Äriregistrist muude dokumentide (põhikiri) tõestatud ärakirja iga lehekülg 15 krooni.


Jaanus M. Kangur

Kopli Ettevõtlusinkubaatori projektijuht
Tagasi üles Go down
https://arifoorum.forum.co.ee
 
OÜ asutamisjuhend
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» AS asutamisjuhend

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Ärifoorum :: Ettevõtlus :: Osaühing ja aktsiaselts-
Hüppa: